Ramp Işıkları ve Sahne Işıkları’nın Dünyası, David Robinson

Charles Chaplin’in en ünlü filmlerinden biri olan Sahne Işıkları’nın (Limelight) başlangıç, gelişim ve tamamlanma süreçlerini konu edinen ve ünlü sanatçının hayat hikayesine, kişiliğine de dokunarak birçok ayrıntıyı gün yüzüne çıkaran Ramp Işıkları ve Sahne Işıkları’nın Dünyası oldukça ilgi çekici bir kitap.

Eğer izlemediyseniz önce kitabı okuyup ardından Sahne Işıkları’nı izlerseniz, ya da zevke göre tam tersini yaparsanız, 34.000 sözcükten oluşan filmin ilk novellasının nasıl evrime uğradığını da çok keyifli bir şekilde fark edebiliyorsunuz.

Ayrıca kitapta Chaplin’in, psikopat şekilde, fazlaca ayrıntıcı ve titiz çalışma sitiline de tanık oluyorsunuz.

Kitabın Arkasından;

Charles Chaplin Sahne Işıkları’nın (Limelight) öyküsünü ilkin, 34.000 sözcükten oluşan bir novella biçiminde oluşturur ki bu da tamamlanışından altmış yılı aşkın bir zaman sonra ilk kez bu kitapta Ramp Işıkları (Footlights) adıyla yayımlanıyor. Chaplin’in canlı, kendine özgü tarzı, editörlerce değişikliğe uğratılmaksızın, cesur bir argodan zengin bir hayal gücüne ve Dickensvari bir anlatıma özgürce akıyor.

David Robinson, Chaplin Arşivi’nde yıllar süren araştırmaları sonucunda ortaya çıkardığı ve ilk kez 2014’te yayımlanan Ramp Işıkları için yazdığı sunuşuyla novellaya büyük bir katkı yapıyor. Sahne Işıkları’nın Chaplin’in 1916’da Nijinsky ile tanışmasına dayalı kökeninden başlayıp öykünün uzun gelişiminin izini sürüyor Robinson. Bu ışıltılı dünyanın en can alıcı figürleri, Londra’nın Soho’sunun insanları ve tiyatroları ile Leicester Meydanı’nın, ilk kez ve yalnızca Sahne Işıkları’nda filme alınarak anısı yaşatılan iki büyük tiyatrosu Empire ve Alhambra’nın eşi benzeri bulunmayan bale geleneği olarak çıkıyor karşımıza. Ve Chaplin’in anılarının gerçek yaşamdaki varlıklarıyla birer birer karşılaşma fırsatını yakalıyoruz.

Künye;

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Kitap Adı: Ramp Işıkları ve Sahne Işıkları’nın Dünyası
Yazar: David Robinson, Charles Chaplin
Yazar: Fadime Kahya
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları – İnceleme – Araştırma Dizisi
İlk Baskı Yılı: 2016
Dil: Türkçe
Barkod: 9786053327356

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.