Kırmızı Beyaz Siyah: Samsunspor, Mehmet Yılmaz

2009 Ocak ayında yayınlanan ve Mehmet Yılmaz’ın derlediği Kırmızı Beyaz Siyah: Samsunspor, İletişim Yayınlarının Futbol Kitapları dizisinin 20. kitabı.

Kırmızı Beyaz Siyah, her platformda sürekli olarak aynı takımlar hakkında önümüze konulanların dışında bir şeyler okumak isteyenler için güzel bir futbol kitabı. Genel olarak, Samsunspor’un kuruluşu, Birinci Lig’e tırmanan ilk Karadenizli oluşu, Kırmızı-Beyaz olan renklerine o hüzünlü olaydan sonra Siyah’ı ekleme süreçleri, yetiştirdikleri önemli futbolcuların anıları, röportajlar ve en çok ses getirdikleri zamanlar hakkında anı ve bilgilerin yer aldığı kitabın derlemesi ve anlatımı çok akıcı. Bu nedenle okuma süreci çok güzel ilerliyor…

Samsunspor deyince akla gelen ilk taraftar hiç şüphesiz ki, Muhammet Teoman Taş ya da bilinen adıyla “Timofte”dir. Timofte hakkında benim de aklıma yer etmiş bir anı var. Timofte, macanilari.com’un resmi olarak açıldığı ilk gün olan 1 Ocak 2008’de siteye üye olmuş ve Samsunspor maçları ile ilgili anılarını yazmaya başlamıştı. Ne yazık ki, 24 Ocak 2008’de geçirdiği bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. Bu anı aslında Timofte’nin her platformda Samsunspor’un bayrağını dalgalandırmak için uğraştığını bir kere daha kanıtlamakta. Vefat ettiğini duyduğumda hiç tanışmamış olmamıza rağmen çok büyük üzüntü duymuştum. Aynı zamanda yaşıt olmamız da benim için ayrı bir hüzün kaynağı idi…

Timofte ile ilgili olarak Kırmızı Beyaz Siyah: Samsunspor hakkında şöyle bir biyografi yer alıyor;

“Muhammet Teoman Taş: 1978 Samsun doğumlu, ilk ve orta öğrenimini Samsun’da tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Her iki süreçte de sürekli olarak Samsunspor tribünlerinde yer aldı. “Timofte” takma adıyla pek çok Internet forumunda yazılar yazdı. Askerlik sonrasında 2003 yılında Samsun’da avukatlığa başladı. Ertesi yıl birkaç arkadaşıyla birlikte Samsunspor taraftar sitesi www.samsunspor.biz’i kurdu. Samsunspor kongre üyesi idi ve yedek yöneticilik de yaptı. Yerel halk gazetesinde Samsunspor yazıları yazdı. 24 Ocak 2008 günü geçirmiş olduğu bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.”

samsunspor.biz’de de Timofte hakkında şöyle bir yazı var;

“O aslında her takıma lazım bir taraftar prototipidir. Hayatını “vermek” üzerine kurmuş bir taraftardı. Samsunspor’dan bir toplu iğne dahi almamış, talep etmemiş; bilakis hep kendinden, mesaisinden, hayallerinden vermiştir. Samsunspor için üzerine para verseniz yaptıramayacağınız bir iş yapmıştır mesela; Samsunspor’u sanal aleme taşımıştır. Pek çok taraftar platformunda “Timofte” takma adıyla yazılar yazmış ama onun da ötesinde sırf “bu alemde bizim de bayrağımız dalgalansın” diyerek taraftar sitesi www.samsunspor.biz’i kurmuş ve yaşatmıştır. Samsunspor’u bir mukaddesi sever gibi sevmiş ve hep tevazu sahibi olmuştur. Bir de tabii özel sebebi var benim için, onu tanıdıktan sonra Samsunspor’a bakışım değişmiştir benim de. Onun zamansız gidişinin ardından da onun mirasını, hayallerini ve dahi cümlelerini biz emanet aldık; sitesini yaşattığımız gibi onun adına bir de M. Teoman Taş Samsunlular Derneği kurduk. O her anlamda ideal bir taraftardı; tartışmasız…”

Kitaptan;

Samsunspor, “herhangi” bir Anadolu takımı değil. Birinci Lig’e tırmanan ilk Karadenizli oluşuyla… yetiştirdiği yıldızlarla… zirveye oynadığı sezonların hatırasıyla… defalarca düşüp defalarca çıkmayı başarmasıyla, direngenliğiyle, dokuz canlılığıyla… ve tabii bir deplasman yolculuğunda uğradığı o korkunç trafik kazasında kaybettiği canlarıyla ve o acı hatıranın renklerine kattığı Siyah’la… kendi hikâyesi olan bir takım. Elinizdeki kitap, ta şehrin yüzyıl başındaki spor ortamından başlayarak anlatıyor Samsunspor’un hikâyesini, hikâyelerini. “Arkayı Fenerleme” deyiminin çıktığı günler, Hasbi Menteşoğlu dönemi, kaçan şampiyonluk… Unutulmayan oyuncular, unutulmayan maçlar, sahneler… Taraftar âlemi… Samsunspor’un gurbetteki ve medyadaki görünümleri… Tanju Çolak’la, Serkan Aykut’la, Ertuğrul Sağlam’la, Celil Sağır’la ve İsmail Uyanık’la yapılan etraflı söyleşiler, hikâyeyi zenginleştiriyor. Mehmet Yılmaz’ın hazırladığı derlemeye Alpaslan Akkuş, Tanıl Bora, İbrahim Canbulat, Salih Çakır, Cem Dizdar, Ahmet Gürdağ, Behram Kılıç, Necati Kola, Tamer Korkmaz, Baki Sarısakal, M. Teoman Taş, Cevdet Yılmaz, Fatih Uraz, Fatih Vural, Hakkı Yeşilyurt katkıda bulundular.

Kırmızı Beyaz Siyah: Samsunspor, Futbol Kitapları, 20

Kırmızı Beyaz Siyah: Samsunspor’dan macanilari.com’a yapılan alıntılar…

“Timofte”nin macanilari.com’a yazdığı anı ve bilgileri…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.