Una Giornata Particolare (A Special Day / Özel Bir Gün)

Una Giornata Particolare aka Ozel Bir Gun

TÜR: Dram. SÜRE: 110 Dk. Ülke: İtalya. YAPIM YILI: 1977. imdb: 8,0. rottentomatoes: Tomatometer skoru henüz yok…

İkinci Dünya Savaşı arifesinde Hitler’in Mussolini’yi ziyaret ettiği ve iki faşist müttefikin güç gösterisine dönüşen “özel bir gün”de geçen film, tüm bu olan bitenden bağımsız olarak aynı sitede yaşayan ev kadını Antonietta ile işinden kovulmuş radyo spikeri Gabriele’in yaşadığı “özel bir gün”ü konu ediniyor.

Özel Bir Gün, kadın-erkek ilişkileri, evlilik, cinsel tercih, diktatörlük ve politik baskılar üzerine ince mesajlarla dolu, oldukça sade, nefis bir film.

Konu

8 Mayıs 1938’de Adolf Hitler, faşist müttefiki Benito Mussolini’yi ziyaret etmek için Roma’ya gelir. İkinci Dünya Savaşı arifesinde yaşanan bu ziyaret aynı zamanda büyük bir güç gösterisidir. Hitler’in konuşma yapacağı gün Roma’daki halk törene eşlik etmek için sabahın erken saatlerinde hazırlanıp tören alanına gider. 6 çocuk sahibi, hayattan usanmış, yıpranmış bir ev kadını olan Antonietta (Sophia Loren) ise ev işlerini yapmak için dairesinde kalmayı tercih eder. Papağanı kafesinden kaçıp karşı apartmandaki bir evin penceresine konunca kuşu yakalamak için karşıya geçer. Cinsel tercihinden ötürü işinden kovulmuş olan Gabriele (Marcello Mastroianni) intihar etmeyi düşünürken kapısı çalınır…

Hakkında

1977 İtalyan yapımı Özel Bir Gün’ü Ettore Scola yönetti ve senaryosunu Maurizio Costanzo ve Ruggero Maccari ile birlikte yazdı.

1978′de En İyi Yabancı Dilde Film Altın Küre’sini kazanan film, Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına aday olmasına rağmen ödülü Fransa yapımı Onca Yoksulluk Varken’e (La Vie Devant Soi’ye / A Life Ahead / Madame Rosa) kaptırdı.

Ayrıca film, Marcello Mastroianni’nin performansıyla, En İyi Erkek Oyuncu dalında da Oscar’a aday gösterildi.

Filmde özel çekim teknikleri de kullanıldı. Bunlardan biri mutfak penceresinden içeriye girip Antonietta’nın odasına kadar takip eden kamera tekniği. Ayrıca Deep Focus adı verilen teknik de Antonietta’nın odası ile Gabrielle’in penceresi aynı sahnede gösterilerek kullanıldı.

Ivır Zıvır

Filmdeki en büyük tarihsel hata, Hitler’in yaptığı konuşmanın, filmde konu edilen Roma ziyaretinden değil de, 1934’te Nuremberg’deki parti konuşmasından alınması oldu. Çünkü Hitler, konuşmasında Nazi Partisi’nin genç üyelerini, “daha güçlü ve barışçıl”, “cesur ve barışsever” olmaya davet ediyor.

Dip Not: 16 Mart 2014’de yayımlandı, 22 Aralık 2014’de güncellendi.

“Una Giornata Particolare (A Special Day / Özel Bir Gün)” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.