We Need To Talk About Kevin (Kevin Hakkında Konuşmalıyız)

TÜR: Dram, Gerilim. SÜRE: 112 Dk. ÜLKE: İngiltere, Amerika. YAPIM YILI: 2011. imdb: 7,5. rottentomatoes: %76.

Bebekliğinden itibaren, çocuğunun kasıtlı kötü ve tehditkâr tavırlarıyla karşılaşan bir annenin hikâyesini anlatan Kevin Hakkında Konuşmalıyız, farklı konusu, negatif atmosferi ve hem Tilda Swinton, hem de Ezra Miller’ın nefis oyunculuklarıyla, ilgi çekici bir gerilim drama filmi.

Tilda Swinton’un repliğinin olmadığı sahnelerde, sadece mimikleriyle karakterin yaşadığı hisleri beyaz perdeye yansıttığı kareler tapılası.

Konu

Günümüzde, Eva Khatchadourian (Tilda Swinton), kasabadakilerin keskin bakışlarından kaçan, hayattan soyutlanmış, yalnız bir kadındır. Geçmişte ise Eva’nın, Franklin (John C. Reilly) ile mutlu bir evliliği vardır. Kevin’ı (Jasper Newell / Ezra Miller) dünyaya getirdikten sonra, çocuğunun kasıtlı olarak, sadece kendisine karşı tehditkâr hareketler yaptığını fark eder.

Hakkında

Lionel Shriver’ın aynı adlı romanından Lynne Ramsay ve Rory Kinnear tarafından uyarlanan Kevin Hakkında Konuşmalıyız’ın yönetmen koltuğunda Lynne Ramsay oturuyor.

Cannes’da Altın Palmiye için yarışan filmde, Tilda Swinton, Altın Küre ve BAFTA’da En İyi Kadın Oyuncu ödülüne aday gösterildi.

Yapım, rottentomatoes’da %76 taze olarak değerlendiriliyor.

7 milyon dolar bütçesi olan film, 7,5 milyon dolar gişe hasılatı elde etti.

Ivır Zıvır

Film 30 günde çekildi.

Tilda Swinton filmde başrol oynamaya karar vermeden önce yapımcıydı.

Projenin film haline dönüşmesi 3-4 yıl sürdü.

Filmin Norveç’teki gösterim tarihi, 22 Temmuz 2011’de ülke yaşanan terör saldırısı nedeniyle ertelendi ve ancak 2012 baharında vizyona girdi.

Filmin başlarında yer alan La Tomatina sahnesi, Valencia’nın yakınlarındaki Buñol’daki Domates Festivali’den. Tatil acentasında Eva’nın arkasındaki duvarda asılı olan Buñol’a ait reklam posterinde bu sahneye bir gönderme yapılıyor.

Eva’nın süpermarkette saklandığı sahnede görüntülenen domates çorbasının üstünde “Ma Ramsay’ın Domates Çorbası” yazıyor. Ramsay yönetmenin soyadı.

Eva’nın Kevin’la konuştuğu sahnede, odanın duvarında asılı bulunan haritalardan biri, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ne ait.

Dip Not: 11 Kasım 2012’de yayımlandı, 16 Nisan 2015’de güncellendi.

“We Need To Talk About Kevin (Kevin Hakkında Konuşmalıyız)” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.