Noodle Sosları: Bölüm 1

Noodle ile 10 yıl kadar önce kung-fu öğrenen ve doğu felsefesine saran Ömür abimin eve getirmesiyle tanışmıştım. Gerçi o günlerden sadece adı aklımda kaldı. Sonraları birkaç kere hazır noodle yemiştim. Nereden esti bilmiyorum ama  yaklaşık bir ay kadar önce noodle yapma fikri geldi aklıma. Farklı soslar ve malzemelerle noodle denemeleri yapmaya başladım. Hem yapımının basit olması, hem de değişkenlerin (noodle türü, sos, sebze ve / veya et türü) çok olması nedeniyle bir sürü farklı deneme yapabilmek çok hoşuma gitti. Birçok arkadaşıma ve kendime noodle yaptım. Yapmaya da devam ediyorum 🙂 Perşembe günü de noodle yaparken kullandığım sosları yazmaya karar verdim. Belki bir işe yarar buyurun;

Amoy - Soy Souce Reduced Salt - Tuzu Azaltilmis Soya Sosu

Amoy – Light Soy Sauce (Tuzu Azaltılmış Soya Sosu)

Soya sosunu fazla tuzlu olmasından ötürü pek sevememiştim ama Emre Anıl’ın “tuzu azaltılmışı kullan” sözleri ile “hadi canım öyle bir şey mi var” demiştim. Noodleın en önemli sosu olan soyanın az tuzlu az versiyonu gerçekten çok güzel. Noodle yaparken iki aşamada kullanıyorum. Biri  tavuk, et, karidesin sıvı yağ ile birlikte pişirilmesinde. Ama bu konuda şunu fark ettim ki, hızlıca karamelize olduğundan soyayı etler pişmeye yakınken eklemek daha mantıklı. Özellikle kırmızı etlerin pişmesinde zorluk çıkartıyor. İkincisi ise,  noodle, et, sebze karışımına son sos eklenirken beraber biraz da soya eklemek. Bunun en büyük artısı da özellikle tatlımsı olan tatlı-acı, tatlı-ekşi ya da istiridye sosunun tatlılığını biraz nötürlüyor olması.

Amoy – Blended Sesame Oil (Susam Yağı)

Bu sosu da Emre Anıl önermişti. Sebzeleri sıvı yağ ile çevirirken içine susam yağı da koyuyorsunuz ve gerçekten nefis bir tat veriyor.

Amoy – Oyster Sauce (İstiridye Sosu)

Pınar ve Ural‘ın “karidesli noodle yapalım” fikrine eklenti olarak edinmiştim. Tadı tatlımsı. Bu nedenle başka tatlı bir sosla karıştırmamak en güzeli. Ben ilk denememde tatlı-acı ile bunu kullanmıştım ve noodle ciddi ciddi tatlı olmuştu. Bu yüzden istridye sosunu sadece soya ile kullanmak en güzeli. Ya da tüm soslarda olduğu gibi destekleyici olarak kullanmakta fayda var. Son zamanlarda yaptığım noodlelarda genelde “rötuş sosu” olarak kullanıyorum.

Amoy – Sweet & Sour Sauce (Tatlı-Ekşi Sos)

Tatlı-ekşi sos benim gibi tatlı-ekşiyi sevenler için nefis bir tat. Noodle’ı ayrı bir güzel yapıyor… Ama tatlı ana yemek sevmeyen birileri için yapacaksanız tadını başka soslarla nötrlemek çok önemli.

Pantai – Sweet Chili Sauce (Acı-Tatlı Sos)

Tatlı yemekler genelde bizim yemek kültürümüze biraz ters olsa da, acısından ötürü tatlı-acı sos sanırım yemek kültürümüze daha yakın. Acının sadece ağızda bitiyor olması da ayrı bir güzel…

Heinz – Worchestershire Sauce

Çok garip bir sos. İçinde bol derecede malzeme var. Kokusu ve tadı biraz karamelize edilmiş sirkeyi andırıyor. Normalde etleri marine etmek için ya da eti pişirirken kullanılıyormuş. Biz kırmızı eti yaparken denedik ve nefis oldu. Ardından Pınar’ın fikri ile mantarları az yağda çevirirken kullandık. Ve noodle’a yerken eklenecek yan sos olarak kullandık. Gayet güzeldi…

Noodle ve Yemek Sosları: Bölüm 2: 

https://www.mehmetalicetinkaya.com/2013/07/noodle-ve-yemek-soslari-bolum-2/

 

“Noodle Sosları: Bölüm 1” üzerine 5 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.