In the Name of the Father (Babam İçin)

TÜR: Biyografi, Dram, Tarih. SÜRE: 133 Dk. ÜLKE: İrlanda, İngiltere, Amerika. YAPIM YILI: 1993. imdb: 8,1. rottentomatoes: %94.

Sol Ayağım’da (My Left Foot: The Story of Christy Brown) harikalar yaratan Daniel Day-Lewis ve babası rolündeki Pete Postlethwaite’nin nefis bir oyunculuk sergiledikleri ve gerçek bir hikâyeden beyaz perdeye aktarılan, masumiyetin ispatı ile siyasetin günah keçisi bulma çabalarını konu alan Babam İçin, başarılı bir tarihi biyografi drama filmi.

Konu

Belfast’ta ailesi ile birlikte yaşayan ve ufak soygun işlerine karışan Gerry Conlon (Daniel Day-Lewis) ve arkadaşı, İngiliz askerleri tarafından suikastçı oldukları gerekçesiyle yakalanırlar. İrlandalıların dayanışması ile kurtulan Gerry, babası tarafından beladan uzak durması için Londra’ya gönderilir. Londra’da kaldığı evde, kendisinden nefret eden biri, Gerry’yi bombalı eylem yaptığı konusunda asılsız bir ihbarda bulunur.

Hakkında

Gerry Conlon’ın kendi biyografisi olan, Proved Innocent: The Story of Gerry Conlon of the Guildford Four (Kanıtlanmış Masum: Gery Conlon ve Guilford Dörtlüsünün Gerçek Hikâyesi) kitabından Terry George tarafından uyarlandı ve Sol Ayağım’ın da yönetmeni olan Jim Sheridan tarafından yönetildi.

Berlin Film Festivali’nde Altın Ay kazanan film, Oscar’larda En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu dâhil 7, Altın Küre’de 4 ve BAFTA’da da 2 ödüle aday gösterildi.

8,1 ortalama ğuanı ile imdb’nin en iyi 250 film listesinde yer alan Babam İçin, rottentomatoes’da %94 taze olarak değerlendiriliyor.

13 milyon dolar bütçesi olan yapım, 66 milyon dolar gişe hasılatı elde etti.

Ivır Zıvır

Daniel Day-Lewis rolüne hazırlanmak için 13,5 kilo verdi ve uzunca bir zamanını, set ekibinin sözlü sataşmalarda bulunduğu, sette kurulan bir hapishane odasında geçirdi.

Gerçekten Gerry ve Giuseppe hapishanede aynı odayı paylaşmadılar.

Romanın haklarını elinde bulunduran Gabriel Byrne, en başlarda Gerry rolünü kendisi oynamak istiyordu. Fakat sonralar Day-Lewis’in daha iyi olacağına karar verdi ve kendisi filmin yapımcılığını üstlendi.

Filmde baba-oğul canlandırsalar da, Daniel Day-Lewis ve Pete Postlethwaite arasında sadece 11 yaş var.

Dedeftif Dixon karakteri, davada çalışan ve kontak kurulabilen polis memurlarının bir karışımı olarak yaratıldı.

Bono, Paul Hill rolünü oynayacaktı fakat U2’nun yoğun tur programı nedeniyle bu gerçekleşemedi.

Dip Not: 24 Kasım 2011’de yayımlandı, 10 Mart 2015’de güncellendi.

“In the Name of the Father (Babam İçin)” üzerine 4 yorum

  1. ben de farkettim flama olayını. film bitince hemen macanilarina girip yazmak istedim ama o sırada senin yazdığını gördüm 🙂

    1. merhabalar; orijinal medya olarak arıyorsanız açık arttırma sitelerinde genelde bulunabiliyor. download etmek için ise torrent sitelerine bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.