Yanni Live! The Concert Event

Ömür abimin bir ara New Age müziğe sarması ile adını öğrendiğim Yunan piyanist ve besteci Yanni “Yiannis Hrysomallis” New Age müziğinin önde gelen isimlerinden biri. İlk zamanlarda piyano tınılarının önde olduğu yavaş bestelerini sevdiğim ama sonraları hızlı ve hareketli bestelerini de çok beğendiğim Yanni’nin geçenlerde 6 Kasım 2004’de Mandalay Bay Events Center, Las Vegas’da verdiği konserin Bluray sürümünü izledim. Yanni konser öncesinde kısaca orkestrasını tanıtıyor. Birçok ülkeden gelen birçok enstrümanda virtüöz olan müzisyenlerle birlikte müzik yaptıklarından ve yaptıkları müziğin bir “dünya müziği” olduğunu belirtiyor. Zaten konserde 11 farklı ülkeden 13 müzisyenin yer alıyor olması sanırım Yanni’nin demek istediğini açıklıyor.

Konserde Yanni’nin bestelediği şarkıların daha uzun ve bol sololu versiyonlarını dinleyebiliyorsunuz. Bu arada tüm sanatçıların yaptıkları sololarda birbirlerine mimikleri ile yaptıkları jestler gerçekten çok eğlenceli. Birbirlerini alkışlamaları, “şuna bak ya ne güzel çalıyor” tarzında göndermeler ve sürekli gülmeleri, dans etmeleri. Konserin son şarkısı olan “World Dance”de sololar ciddi anlamda tavan yapıyor. Her müzisyen bir yandan elindeki enstrümanı son derece güzel kullanıp bir yandan da dans ediyor. Bu arada Victor Espinola’nın bir ara çaldığı harpı havaya kaldırıp orada çalmaya devam etmesi ise şaşkınlık ve hayret verici. Eğer hiç Yanni dinlemediyseniz bu konsere bir bakın derim.

Bir dip not olarak; konserde Yanni’nin giydiği giyisi, saç ve sakal stili ile 80lerden fırlamış bir tipe ve giyisilere sahip olması nedense bir garip geliyor doğrusu.

Müzisyen listesi;

Yanni (Yunan) – piyano, klavye
Charlie Adams (ABD) – bateri
Victor Espinola (Paraguay) – harp, vocals
Pedro Eustache (Venezuela) – fülüt, saksafon, duduk, whistle, bansuri
Ramon Flores (Meksiko) – trumpet
Ming Freeman (Tayvan) – klavye
David Hudson (Avustralya) – didgeridoo
Hussain Jiffry (Sri Lanka) – bass gitar
Sayaka Katsuki (Japonya) – keman
Dan Landrum (ABD) – hammered dulcimer
Armen Movsessian (Ermenistan) – piyano
Walter Rodriguez (Puerto Rico) – perkisyon
Samvel Yervinyan (Ermenistan) – keman

Şarkı Listesi:

“Standing in Motion”
“Rainmaker”
“Keys to Imagination”
“Enchantment”
“On Sacred Ground”
“Playtime”
“Until the Last Moment”
“If I Could Tell You”
“For All Seasons”
“The Storm”
“Prelude”
“Nostalgia”
“World Dance”

“Yanni Live! The Concert Event” üzerine bir yorum

  1. ayyyyyyyyyy son müzikte çalıyo ya yanni piano mudır nrdir çok güüüüüüüüüzel Victor Espinola (Paraguay) – harp, vocals art çalıyo bende istiyom yaaaaaaaa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.