Alkaralar ile Fuat Çapa Buluştu

Alkaralar taraftar grubu, sezon başında Gençlerbirliği’nin başına gelen ve önceki yıllara göre daha zayıf bir Gençlerbirliği’ni devralmasına rağmen sistemli ve disiplinli çalışmalarla başarılı sonuçlara imza atan bir ekip yaratan Fuat Çapa ile buluştu.

Ozan ve Necdet abinin ön ayaklık ettiği toplantıda 17 Alkaralı vardı. Hem babasının rahatsızlığı nedeniyle bir günlüğüne Belçika’ya gidip geldiği için yol yorgunu olmasına, hem de yarın oynanacak İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçı için takımı kampta bulunmasına rağmen Alkaralar’ı kırmayarak yemeğe katılan Çapa, sorulan tüm sorulara daha önceki toplantılarda da olduğu gibi son derece sıcak ve samimi cevaplar verdi.

Samsunspor’dan transfer edilen ve Kasımpaşa’da da beraber çalıştığı Ergün Teber’in defans ve orta sahadaki oyun varyasyonlarını çeşitlendireceğini bu yüzden iyi bir transfer olduğuna inandığını söyleyen Çapa, devre arasında bir de forvet almak istediklerini söyledi. Alınacak iyi bir forvetin ofansif varyasyonlarını çeşitlendireceğini belirtti.

Harbuzi ile yolların ayrılması konusunda, “Harbuzi’yi sevdiğinizi biliyorum ama bazen görmek gerekiyor ki olmayınca olmuyor” dedi.

Sezonun ilk devresinde iyi bir defans kurmaya çalıştıklarını ve bunda da başarılı olduklarını düşündüğünü söyleyen Çapa, sezonun ikinci yarısında ofansif varyasyonlar üzerinde çalışacaklarını belirtti. İkinci yarıda daha fazla atağa kalkan ve farklı gol pozisyonlarına giren bir takım kurmak istediğini söyledi.

“İstatistikler güzel gidiyor. 7 yıl sonra Trabzon’u evinde yendik. 11 yıl sonra Beşiktaş’ı yendik ve Manisa’daki yenilmezliğimize devam ettik” sözlerime tebessüm eden Çapa, “bizim amacımız da uzun yıldır hasret olunan galibiyetleri almak ve serileri bir yıl daha uzatmak” diyerek yanıtladı.

Maçlara çıkan oyuncuları birçok sebepten ötürü seçtiğini söyleyen Çapa, özellikle üzerine koyan ve kendini geliştiren futbolculardan daha çok yararlanmak istediğini söyledi. Futbolcuların istatistiklerinin ve oyuna getirdikleri katkıların da bu seçimde önemli olduğunu söyleyen Çapa, Ramazan’ın, Cem Can’ın, Aykut’un, Mehmet Sedef’in, Yasin’in, Hurşut’un, Soner’in kendisini çok geliştirdiğini ve iyi bir aşama kaydettiklerini söyledi.

Ramazan’ın son haftalarda gösterdiği performans yüzünden kaleye transfer yapmayacaklarını söyleyen Çapa, “yeni alınacak bir kaleci Ramazan’ın yaptıklarından başka ne yapabilir ki?” dedi…

“Soner son haftalarda attığı goller ve asistlerle daha çok göze batmaya başladı. Yaşından ötürü bunu kaldırıp kaldıramayacağı konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusunu Ali Ekber Düzgün cevapladı ve kısaca “Birçok genç futbolcu bu tarz başarıların ardından sıkıntılar yaşayabiliyor ama biz Soner ile bu konuda çalışıyoruz ve Soner bu süreci rahatlıkla kaldırabilecek bir yapıya ve kişiliğe sahip” dedi.

Devre arasında en büyük sıkıntılarının başka takımlar tarafından parlayan futbolcularının kafalarının karıştırılması olduğunu söyleyen Çapa, “onlara mental koçluk yaparak takımda kalmaları gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz” dedi. Ayrıca futbolcularını transfer edeceklerse Türkiye’den bir takıma değil de Avrupa’ya, İngiltere’ye, İspanya’ya göndermek istediklerini dile getirdi.

Gençlerbirliği’ne daha önce bahsettiği gibi Arsenal sistemini getirmek istediğini söyleyen Çapa, bunun için altyapıdan A takıma kadar birçok konunun planlı bir şekilde ele alınması gerektiğini ve orta-uzun vadeli yapılacak disiplinli çalışmalarla tüm futbolcuların mental olarak bu sisteme hazırlanması gerektiğini dile getirdi. Örneğin altyapı takımı olan Hacettepe’den her yıl iki futbolcuya Gençlerbirliği’ne geçme şansının verilmesi gibi bir uygulamanın takımda hem heyecan yaratacağını hem de kaliteyi arttıracağını söyledi. Bu tarz çalışmaların hem uzun vadede kulüp için çok yararlı olduğunu hem de takım olarak günlük değil istikrarlı sportif başarılar elde edilmesinin ön şartı olduğunu belirtti.

“Uzun yıllar Gençlerbirliği’nde çalışmak ister misiniz?” sorusuna Çapa, “Futbolu, Gençlerbirliği’ni ve futbolcularımı çok seviyorum. Bu şekilde mutlu olduğum sürece Gençlerbirliği’nde çalışmaktan onur duyarım ve bu sürede anlatmaya çalıştığım hedeflere ulaşmak için çalışıyorum, çalışmaya devam edeceğim” diye cevapladı.

Ayrılma bölümünde taraftarlardan Mehmet Soylu’nun ufak oğlu Ömer’in Fuat Çapa’ya parmağı ile işaret ederek “İstanbul Belediye maçını kazancağız değil mi?” sorusuna Çapa’nın bir süre şaşkınlıktan sonra Ömer’e sarılarak “inşallah kazancağız” sözleri hepimizi güldürdü…

Dip not: Fotoğraflar için Maksut Uzun’a teşekkürler…

“Alkaralar ile Fuat Çapa Buluştu” üzerine bir yorum

 1. Mali’nin yazdıklarına ek olarak,

  – Ajax Trabzon maçında Soner’i izlemiş stattan. Kimsenin haberi yokmuş aslında izlendiğinden. Maçtan sonra beğenmişler ve aramışlar Fuat Hoca’yı huyu suyu nasıldır Soner’in diye.

  – Anderlecht ise Aykut ve Soner’i izlemiş, sanırım Ordu maçında.

  – Serkan Çalık, oynadığı bölgedeki diğer oyunculara göre, dakika/verimlilik oranında daha düşük performans gösteriyormuş. O yüzden tercihi bu yöndeymiş.

  – “Biz burada bir şeyler değiştirmeye çalışıyoruz. Eğer olmadığını, yapamayacağımızı görürsem, bırakırım” da dedi hoca.

  – Taraftarların Orduspor maçındaki Zec tezahüratına ise “taraftarların istediği şekilde yönetirsem takımı, bu iş olmaz” diye cevap verdi.

  – Kamp için Belek’e gidilecekmiş devre arasında. İlk iki günden sonra futbolcu eşleri de geleceklermiş ve oyuncuları pek sıkmadan, biraz tatil havasında geçecekmiş kamp. Futbolcuların, yoğun maç trafiğinde mental olarak çok yorulduğunu söyledi.

  – İkinci yarıda, içeride oynayacağımız 8 maç için indirimli kombine satışı olacakmış. Bunun için bir süpermarket zinciriyle anlaşılıp, kampanya yapılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.