Federer: Twelve Final Days (Federer Son On İki Gün)

TÜR: Belgesel, Biyografi, Spor. SÜRE: 88 Dk. ÜLKE: İngiltere. YAPIM YILI: 2024. imdb: 7,4. Tomatometer: %57…

Birçok rekora, kupaya ve 24 yıllık bir kariyere sahip olan İsviçreli raket Roger Federer’in 2022 Laver Cup’ta sona eren profesyonel kariyerinin son on iki gününü konu alan ve ufak arşiv görüntüleriyle oyuncunun yaşamından bazı anlara ışık tutan Federer Son On İki Gün, duygusal bir biyografik spor belgeseli.

Belgeselin, dünyaya tenisi sevdiren oyuncuların başında gelen Federer’in hayatından çok son 12 gününe odaklanması oldukça duygusal bir atmosfer yaratmış. Bu yüzden de oyuncunun kariyeri ya da hayat hikayesinden çok izlerken kendi yaşlılığınız, emekliliğinizi düşünüyorsunuz…

Konu

Federer Son On İki Gün, dünyaca ünlü tenisçi Federer’in kariyerindeki son 12 günü oldukça samimi görüntülerle izleyicilere sunuyor.

Hakkında

Federer Son On İki Gün’ün yönetmen koltuğunda Asif Kapadia ve Joe Sabia oturuyor.

Ivır Zıvır

Yönetmen Joe Sabia, 2019’da, Vogue için “73 Soru” videosunu yönetirken Roger Federer ile tanışmıştı. Üç yıl sonra, Federer’s ekibi Sabia’ya Federer’in emeklilik duyurusunu çekmesi için başvurdu ve bu duyuru 15 Eylül 2022’de yayımlandı. Emeklilik duyurusunun yanı sıra, Sabia Federer’in kariyerinin son 12 gününü de belgeledi.

Belgesel görüntüleri aslında kamuya açık bir şekilde gösterilmesi amaçlanmamıştı ve Federer bu konuda şöyle dedi: “Hayatımın bu anını ve yaşamımla ilgili bazı görüntülere özellikle çocuklar büyüdüğünde hatırlamaları için hazırlamam gerektiğine önceden karar vermiştim.” Ancak daha sonra filmi halka açıklamaya karar verdi. Yönetmen Asif Kapadia, Sabia’nın belgeselini tam bir uzun metrajlı filme dönüştürmek için projeye dâhil edildi ve bu süreçte 30 dakikalık arşiv görüntüleri ve eski oyuncularla röportajlar eklendi.

Film eleştirmenleri genel olarak yapımı beğenirken, ortak fikirleri, “dokunaklı ama fazla kontrollü” oldu.

Variety’den Andrew Barker, “Hayranlar için, bu görkemli filmin erişim seviyesi yeterince cazip olacak ve duygusal zirveleri tartışmasız heyecan verici. Ancak sınırlı kapsamı ve meraklı çekingenliği, Federer gibi bir figüre yakışan tam ölçekli bir portre sunmasını engelliyor” diye yazdı.

Tam bir bölüm sonu canavarı olan Federer’in Grand Slam’lerde birçok rekoru var. Federer, 20 Grand Slam şampiyonluğu kazanarak erkekler tenisinde bu alanda en başarılı oyunculardan biri olmuştur (Bu rekor daha sonra Rafael Nadal ve Novak Djokovic tarafından eşitlenmiş ve geçilmiştir). Ayrıca 2004 Wimbledon’dan 2010 Avustralya Açık’a kadar art arda 23 Grand Slam yarı finaline ulaşarak bu alanda bir rekor kırdı. İsviçreli raket Wimbledon’da 8 şampiyonluk kazanarak bu turnuvada en fazla şampiyonluk yaşayan erkek oyuncu oldu. Ve ayrıca 2004 Wimbledon’dan 2013 Fransa Açık’a kadar art arda 36 Grand Slam çeyrek finaline ulaşarak bu alanda bir rekor kırdı.

Belgeselin prömiyeri 10 Haziran 2024’te Tribeca Festivali’nde yapıldı ve 20 Haziran 2024’te Amazon Prime Video’da yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.