The Hobbit: The Desolation Of Smaug 3D (Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları)

The Hobbit The Desolation Of Smaug

TÜR: Macera, Fantazi. SÜRE: 161 Dk. ÜLKE: Amerika. YAPIM YILI: 2013. imdb: 8.0. rottentomatoes: %74

Peter Jackson imzalı Hobbit üçlemesinin ikincisi olan Smaug’un Çorak Toprakları, ilk film Beklenmedik Yolculuk’a (The Hobbit: An Unexpected Journey) göre daha hareketli ve daha eğlenceli. Özellikle ejderha Smaug karakteri oldukça başarılı.

Konu

Bilbo Baggins (Martin Freeman), büyücü Gandalf (Ian McKellen) ve Thorin Meşekalkan’ın (Richard Armitage) liderlik ettiği on üç kişilik cüce grubu, Kuyutorman, Esgaroth ve Dale’ı geçtikten sonra ejderha Smaug (seslendiren Benedict Cumberbatch) ile savaşmak için Erebor Krallığı’na doğru yolculuklarına devam etmektedirler.

Hakkında

J.R.R. Tolkien’in 1937’de yayınladığı Hobbit romanından Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson ve Guillermo del Toro tarafından uyarlanan Hobbit: Beklenmedik Yolculuk’u Yeni Zelanda’lı yönetmen Peter Jackson yönetti.

225 milyon dolar bütçesi olan film 958 milyon dolar gişe hasılatı elde etti.

Ivır Zıvır

Yönetmen Peter Jackson, Yüzük Kardeşliği’nde (The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring) olduğu gibi Smaug’un Çorak Toprakları’nda (the Hobbit: The Desolation of Smaug) da, Bree kasabasındaki “kızıl saçlı” adam rolünü oynadı.

Martin Freeman (Bilbo) ve Elf karakterlerin yüzlerindeki kılların gölgeleri, çekimlerde mavi bir renge dönüştüğü için, oyuncular her sabah ve duruma göre gün içinde tıraş oldular. Ayrıca bu mavi gölgeyi engellemek için oyunculara turuncu bir makyaj uygulandı.

Thorin’in Thranduil’a Khuzdul dilinde (cüce dili) bağırdığı sahnenin tam çevirisi, “dışkımı yüzüne atarım.”

Cüce Bombur (Stephen Hunter) karakterinin film boyunca hiç repliği bulunmuyor.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’de (the Lord of the Rings: the Two Towers) Gimli, sakalları nedeniyle birçok cücenin karılarıyla karıştırıldıklarını söylüyor. Bu filmde de Gimli’nin babası Gloin, karısının fotoğrafını yanındakilere gösterdiğinde, eşinin sakalları nedeniyle “erkek kardeşin mi?” sorusuna küfürle yanıt veriyor.

Benedict Cumberbatch’in seslendirdiği ejderha Smaug’a şeytani bir ses verebilmek adına, oyuncu Necromancer’in Black Speech’ini (Mordorun dili) okudu.

Orlando Bloom dublör kullanmadı.

São Paulo’daki bir gece gösteriminde, Smaug’un ilk kükremesinde sinema hoparlörleri patladı.

Laketown’ın (göl kasabası) adı cüce ve elf dilinde Esgaroth ve anlamı “kamış yatağı.”

Evangeline Lilly’nin karakteri, Silvan elf Tauriel bu film için yaratıldı ve isminin anlamı “Ormanın Kızı.”

Hugo Weaving’in (Elrond) yer almadığı tek “orta dünya” filmi.

Hobbit üçlemesinde Lee Pace’in (Thranduil) sığına binmediği tek film.

“The Hobbit: The Desolation Of Smaug 3D (Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları)” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.