Los Lunes al Sol (Mondays in the Sun / Güneşli Pazartesiler)

Los Lunes al Sol aka Mondays in the Sun aka Gunesli Pazartesiler

TÜR: Drama, Komedi. SÜRE: 113 Dk. ÜLKE: İspanya. YAPIM YILI: 2002. imdb: 7,7. rottentomatoes: %80.

2003 Goya’da, aralarında En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu’nun da bulunduğu 5 ödül kazanan ve İspanya’nın Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı’na aday adayı olan Güneşli Pazartesiler, işçi hakları, işsizlik, çaresizlik ve yalnızlık üzerine oldukça başarılı ve naif bir drama.

Javier Bardem’in çok başarılı bir oyunculuk sergilediği filmdeki komedi ve dram dozu gayet güzel ayarlanmış.

4 arkadaşın stadyumun yarısını görebildikleri bir apartman inşaatından maçı izlerken, tuttukları takımın atağının yarısını görerek yarısını da ayağa kalkıp kulaklarını stadyuma çevirip heyecan içinde sesleri dinledikleri sahne nefis!

Ayrıca Bardem’in 4-5 yaşlarındaki bir çocuğu uyutmak için kitaptan okuduğu Ağustos Böceği ve Karınca masalına yaptığı yorumlar da çok başarılı.

Konu

Kuzey İspanya’da yer alan Vigo’daki bir liman tersanesinde işçi olan Santa (Javier Bardem), Jose (Luis Tosar), Lino (José Ángel Egido), Amador (Celso Bugallo), Sergei (Serge Riaboukine) ve Reina (Enrique Villén), tersanenin kapatılmasıyla işlerinden olmuşlardır. Yeni bir iş bulabilmek için çırpınan ama başarısız olan işçiler, her geçen gün kendilerini biraz daha baskı altında hissetmekte ve psikolojileri bozulmaktadır. Kendilerini, eski işverenlerini, haksızlıkları, sistemi, hayatı, eşlerini ve yaşamı sorgulamaktadırlar.

Hakkında

2002 İspanya yapımı Güneşli Pazartesiler’i Fernando León de Aranoa yönetti ve senaryosunu Ignacio del Moral’la birlikte yazdı.

rottentomatoes’de hakkında yazılan 69 eleştirinin 55’inde olumlu yorum alan Güneşli Pazartesiler %80 taze olarak değerlendiriliyor.

Filmden;

Sergei, “Ruslar bir hikâye anlatır: iki eski parti arkadaşı karşılaşır ve biri şöyle der: ‘Komünizm hakkında bize söylenen her şey yalanmış.’ Diğeri de şöyle der, ‘Evet fakat en kötü olanıysa kapitalizm hakkında söylenilen her şey doğruymuş.’

“Los Lunes al Sol (Mondays in the Sun / Güneşli Pazartesiler)” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.