Casablanca (Kazablanka)

TÜR: Dram, Romantik, Savaş, Müzik. SÜRE: 102 Dk. ÜLKE: Amerika. YAPIM YILI: 1942. imdb: 8,5. Tomatometer: %99…

II. Dünya Savaşı’nın ilk zamanlarında Avrupa’dan Amerika’ya kaçmak isteyenler için önemli bir durak olan Kazablanka’da yaşananları konu alan ve şehrin adını taşıyan Kazablanka, her şeyiyle dört dörtlük bir romantik dram filmi.

Konu

Filmin konusu II. Dünya Savaşı’nın ilk zamanlarında geçmektedir. Çek direniş örgütünün lideri Victor Lazlow (Paul Henreid), Alman toplama kampından kaçarak Casablanca’ya gelir. Amacı Lizbon’a, oradan da ABD’ye iltica etmektir. Fakat bütün umutları, şans eseri Casablanca’nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick’e (Humphrey Bogart) bağlanmıştır. Rick, kaçış için gerekli olan pasaportlara sahip tek kişidir.

Hakkında

Julius J. Epstein, Philip G. Epstein ve Howard Koch’un senaryosunu yazdı Kazablanka’nın yönetmen koltuğunda Michael Curtiz oturuyor.

8 dalda Oscar ödülüne aday gösterilen yapım, En İyi Film, En iyi Yönetmen ve En İyi Senaryo kategorilerinde mutlu sona ulaştı.

878.000 ile 1 milyon dolar bütçesi olan film 3.7 ile 6.9 milyon dolar gişe hasılatı elde etti.

Kazablanka hem imdb’nin En İyi 250 hem de rottentomatoes’in En İyi 100 film listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Ivır Zıvır

Nazileri oynayan aktörlerin çoğu aslında Nazi Almanya’sından kaçan Alman Yahudileriydi.

Rick’s Cafe, film için inşa edilen birkaç orijinal setten biriydi, geri kalanı, inşaat malzemeleri üzerindeki savaş zamanı kısıtlamaları nedeniyle diğer Warner Bros. yapımlarından geri dönüştürüldü.

Almanlar “Die Wacht am Rhein” (“The Watch on the Rhine”) şarkısını söylerken “La Marseillaise”nin söylendiği sahnede, figüranların çoğunun gözleri yaşardı. Oyuncuların büyük bir kısmı, Almanya’da ve Avrupa’nın başka yerlerinde Nazi zulmünden gerçek mültecilerdi ve sahnenin ortaya çıkardığı duygulara yenik düştüler. Sahne, Jean Renoir’in bir Alman savaş esiri kampındaki Fransız askerlerinin şarkıyı benzer bir meydan okuma hareketi olarak söylediği Harb Esirleri’nden (The Grand Illusion / La Grande illusion) (1937) kopyalandı.

Film 2. Dünya Savaşı sırasında çekildiği için güvenlik nedeniyle hava karardıktan sonra hava alanında çekim yapılmasına izin verilmedi. Bunun yerine, küçük bir karton uçağı ve zorlamalı perspektif ile bir ses sahnesi kullandı. Uçağın tam boyutlu göstermek için, uçağı kalkışa hazırlayan mürettebatı tasvir etmek için küçük insanlar kullandılar. Yıllar sonra aynı teknik, Yaratık’ta (Alien) (1979), yönetmen Ridley Scott’ın oğlu ve bazı arkadaşlarının küçültülmüş uzay giysileri içinde ölü “uzay jokeyini” bulduğu sahnede kullanıldı.

Humphrey Bogart’ın o zamanki eşi aktris Mayo Methot, onu sürekli olarak Ingrid Bergman ile ilişkisi olmakla suçladı ve bir sahne çekilmeden önce soyunma odasında onunla yüzleşti. Bogart sete öfkeyle gelirdi. Aslında, Bogart ve Bergman arasındaki beyaz perdedeki inkar edilemez aşka rağmen, neredeyse hiç konuşmuyorlardı. Bağ kurdukları tek zaman ise ikisinin Geraldine Fitzgerald ile öğle yemeği yedikleri zamandı.

Murray Burnett’ın Everybody Comed to Rick’s adlı yayımlanmamış oyununu 20 bin dolar gibi çok yüksek bir rakamla satın alan Warner Brothers şirketi tarafından 1942’de yapılan filmin belki de en ilginç özelliği, senaryosunun sürekli yeniden yazılmış olması.

Film, ABD Film Enstitüsü tarafından 2002 yılında tüm zamanların en iyi aşk filmi seçildi.

Casablanca filminin ilk gösterimi, 1942 yılının 26 Kasım günü New York’ta yapıldı.

“Kazablanka”, 1989 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihî ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Birkaç yıl önce, tarihi belgeler satan bir dükkanda, bu filmden bir fotoğraf bulundu, Rick’i satranç tahtasında otururken gösteriyor. Fotoğrafa, Humphrey Bogart’ın New York’taki bir arkadaşına yazdığı ve belirli bir satranç hamlesini gösteren bir mektup eşlik ediyordu. Belge satıcısı, filmdeki satranç oyununun, Bogart’ın çekimler sırasında arkadaşıyla posta yoluyla oynadığı gerçek bir oyun olduğunu açıkladı.

Binbaşı Strasser’ı canlandıran Conrad Veidt, Almanya’daki tiyatro camiasında Nazilere olan nefreti ve Yahudilerle dostluğuyla tanınıyordu. (Eşi Ilona “Lily” Prager” Yahudi’ydi.) SS’in peşinden bir ölüm timi gönderdiğini öğrendiğinde kendi ülkesinden kaçmak zorunda kaldı. Veidt, 2. Nazi kötüleri savaş çabalarına yardımcı olacaktı. Veidt, İkinci Dünya Savaşı sırasında yalnızca filmin kötü adamlarını oynadı.

Film En İyi Film Oscar Ödülü’nü kazandığında, Jack L. Warner sahneye çıkıp ödülü kabul eden ilk kişi oldu. Oysa filmin gerçek yapımcısı Hal B. Wallis’dı. O zamanlar stüdyoda “harika çocuk” olarak görülen Wallis, kısa bir süre sonra Warner Bros.’tan ayrıldı.

1980’lerde, filmin senaryosu, “Everybody Comes to Rick’s” adlı orijinal adıyla bir dizi büyük stüdyo ve yapım şirketindeki okuyuculara gönderildi. Bazı okuyucular senaryoyu tanıdı, ancak çoğu tanımadı. Birçoğu, senaryonun düzgün bir film yapmak için “yeterince iyi olmadığından” şikâyet etti. Diğerleri “çok eski”, “çok fazla diyalog” ve “yetersiz seks” gibi tepkiler verdiler.

Bu açıkça Nazi karşıtı bir film olmasına rağmen, Warner Bros.’un yaptığı ilk film değildi (birkaç yıl önce Nazi Casusunun İtirafı (Confessions of a Nazi Spy, 1939) ile çıkmıştı). Warners, Nazi rejimine muhalefeti konusunda bu kadar açık olan ve filmlerinin Nazi işgali altındaki bölgelerde dağıtılması yasaklanan ilk Hollywood stüdyosuydu. Gerçekten de, Harry M. Warner daha 1936’da Almanya’daki Nazi faaliyetlerini kınayan konuşmalar yapıyordu.

Sam’in piyanosu Aralık 2012’de New York’ta düzenlenen bir müzayedede 600.000$’dan (370.000 £) fazlaya satıldı.

Dooley Wilson, aslında, oyuncu kadrosunun Kazablanka şehrini fiilen ziyaret etmiş olan tek üyesiydi.

***Filmle İlgili İçerik / Spoiler Uyarısı***

Rick’in neden Amerika’ya dönemeyeceği asla açıklanmadı. Julius J. Epstein daha sonra şöyle dedi: “Kardeşim (Philip G. Epstein) ve ben, Rick’in Amerika’ya dönememesi için bir neden bulmak için çok uğraştık. Ama hiçbir şey doğru görünmüyordu. Sonunda bir neden vermemeye karar verdik. Tümü.”

(yaklaşık 58. dakika) Ingrid Bergman’ın “Victor Laszlo benim kocam ve seni Paris’te tanıdığımda bile öyleydi” cümlesi sansür yiyecekti. Çünkü evli bir kadının başka bir adamla ilişkisinin olduğunun ima edilmesi bile o dönem için uygunsuz görülüyordu. Ilsa daha sonra, o sırada Laszlo’nun öldüğünü düşündüğünü söylediği için replik sansürden kurtuldu.

Son sahnenin çekimlerine kadar kimse Ilsa’nın Rick’le mi yoksa Laszlo’yla mı olacağını bilmiyordu. Film boyunca Ingrid Bergman, yönetmen Michael Curtiz’e karakterinin hangi adama aşık olduğunu sorduğunda, ona “ikisi arasında oyna” dedi.

Yazarlar birkaç kez Rick’in Ilsa ile kalması konusunda tartıştılar, fakat bu son her zaman reddedildi. Çünkü öncelikle o evli bir kadındı ve sansürcüler böyle bir olay örgüsüne izin vermeyecekti. Final sahnesinde Ilsa’nın Rick’i sevmesine rağmen neden Victor’la gitmesi gerektiğini tam anlamıyla anlatmak için sahne defalarca yeniden yazıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.