Contact (Mesaj)

Contact aka Mesaj

TÜR: Dram, Gizem, Bilim Kurgu. SÜRE: 150 Dk. ÜLKE: Amerika. YAPIM YILI: 1997. imdb: 7,4. rottentomatoes: %63.

Yıldızlararası’nın (Interstellar) bilimsel danışmanı, kuramsal fizikçi Kip Thorne’un imzasını taşıyan Mesaj, (Hollywood klişelerini göz ardı edersek) gizemli kurgusuyla güzel bir bilim kurgu filmi.

Yıldızlararası’nın yapımcısı Lynda Obst ve başrol oyuncusu Matthew McConaughey da Mesaj’da yer alanlar arasında.

Konu

Annesini hiç görmemiş ve babasıyla büyümüş olan Ellie (Jena Malone), sürekli “dünyada niye bulunduğunu ve kim olduğunu” araştırıp durmaktadır. Babasını da 9 yaşındayken kaybeden Ellie, Astronom olur (Jodie Foster) ve sorularının cevabını bulmak için tüm hayatını bilime adar.

Hakkında

Carl Sagan’ın aynı adlı romanından James V. Hart ve Michael Goldenberg tarafından uyarlanan Mesaj’ın, yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis oturuyor.

Film, En İyi Ses Oscar’ına ve En İyi Kadın Oyuncu Altın Küre’sine aday gösterildi.

Mesaj, rottentomatoes’de %63 taze olarak değerlendiriliyor.

90 milyon dolar bütçesi olan film, 171 milyon dolar gişe hasılatı elde etti.

Ivır Zıvır

Filmdeki “siyanür hapı” sahnesi, NASA tarafından eleştirildi ve böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığı, astronotun intihar etmesi durumunda oksijeni kesmesinin yeterli olduğu açıklandı. Bu açıklamaya rağmen romanın yazarı Carl Sagan, NASA’nın bu uygulamasının olduğu konusunda ısrarına devam etti. NASA’nın verdiği örnek yıllar sonra Yerçekimi (Gravity) filminde kullanıldı.

Film boyunca, farklı karakterlerin tekrarladığı, “eğer bu koca evrende sadece biz varsak korkunç bir yer israfı demektir” sözü, romanın yazarı Carl Sagan’a ait.

Yazar ve yapımcı Carl Sagan, film çekimleri sırasında hayatını kaybetti. Sagan, vefatından önce filmdeki bilimsel altyapıyı oldukça sağlam bir şekilde hazırlamıştı.

ABD Başkanı Bill Clinton’ın filmde yer alan konuşması 1997’de Beyaz Saray’da yaptığı bir açıklamadan alınmış. Clinton, Mars’taki bir göktaşında keşfedilen muhtemel hayat belirtisi hakkında konuşuyor.

William Fichtner’ın, görme engelli ama keskin bir duyma kabiliyeti olan karakterinin tam adı Kent Clark. İsim Superman’in gerçek adı oynanarak yaratıldı. Kent ise, gerçek hayatta SETI (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması) projesinde çalışan görme engelli bilim adamı Kent Cullers’dan alındı.

Jodie Foster’ın ilk sahnesinde yer alan Puerto Rico’daki Arecibo radyo teleskopu, gerçek hayatta SETI araştırmaları için kullanıldı.

Carl Sagan’ın, “Makine” ile birlikte gönderilecek kişiyi seçen komitede görevli biri olarak, filmde ufak bir rolde yer alması planlandı. Fakat çekimler yapılmadan önce yazar hayatını kaybetti. Buna karşılık Sagan’ın eşi Ann Druyan filmde küçük bir rolde yer aldı.

Ellie’nin Hadden’den gelecek olan mesajı almadan önce odasına girdiği sahnede, Ellie’nin aynaya yansıyan yüzü görüntüleniyor. Aynanın altında yer alan fotoğraf filmin yazarı Carl Sagan’a ait.

Bill Clinton’un yer aldığı bölüm, gerçek konuşmasında bazı oynamalar yapılarak hazırlandı. Bu da bazı eleştirileri beraberinde getirdi.

CNN filmden birkaç yıl sonra, bilim kurgu filmlerinde logosunun ve (her ne kadar Larry King’in görüntüleri zaman zaman filmlerde yer almaya devam etse de) muhabir görüntülerinin kullanılmasını yasakladı.

Ellie’nin ilaç almak için koştuğu ve aynada kendini gördüğü sahnenin bire bir çekilmesi imkânsız. Bu yüzden, çekimler mavi ekranda yapılıp ardından görüntüler ters çevrilerek sahne hazırlandı.

Dr. Arroway karakteri, 1930 ve 1940’larda radyo astronomluğuna öncülük eden Grote Reber ve John Kraus’dan modellendi. Her iki bilim adamı da, (Arroway karakteri gibi) gençliklerinde radyo operatörlüğü yapmışlardı. Yararlanılan bir başka model, gerçek SETI projesinde çalışan Jill Cornell Tarter’dı.

Ellie karakterinin gençliğini oynayan Jena Malone’un gerçekte göz rengi kahverengi. Yetişkin Eliie’nin (Jodie Foster) göz rengi mavi olduğu için, Malone’un göz rengi bilgisayar yardımıyla değiştirildi.

S. R. Hadden’in adı Asur kralı Esarhaddon’dan yaratıldı.

Yönetmen Robert Zemeckis, kapsül sahnesini 6 kere çekti ve Jodie Foster’dan her çekim için farklı bir yüz ifadesi (mutlu, korkmuş, üzgün vs) takınmasını istedi. Çekimlerin ardından görsel efekt ekibi, Foster’ın yüz ifadelerini farklı sıralarda değiştirerek sahneyi yarattı. Hatta bir karede, Dr. Arroway’un çocukluğuna ait bir yüz karesini kullandılar.

***Filmle İlgili İçerik / Spoiler Uyarısı***

Hitler’in 1936’daki Berlin Olimpiyat Oyunlarındaki konuşmasının 26 ışık yılı uzaktaki Vega’dan sinyal 1988’de dünyaya ulaştırılabilecekti. Fakat uzaylılar gizli mesajı oluşturmak ve sinyale eklemek için 9 yıl üzerinde çalıştılar.

Görsel efekt ekibi, Pensacola sahnesinin “rüya/hayal gibi” olması için gerçekle çelişen bir yer yarattılar. Güneş olmamasına rağmen kumsalın aydınlık olması, dalgaların geriye doğru olması ve gölgelerin değişmesi bunlardan birkaçı.

Carl Sagan’ın romanı ile filmler arasında farklılıklar var. Romanda iki değil üç tane “makine” inşa ediliyor. “Makine”lar tek kişilik değil beş kişilik. Konu 2000 yılında geçiyor. ABD başkanı kadın. Ve SSCB hala devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.