Camembert (Fransa)

Camembert Cheese (France)

Hafif aromalı, sürülebilir ve üstü bir tür mantarla kaplı bulunan Fransız peyniri Camembert, oldukça lezzetliydi. Peyniri, dıştaki beyaz mantarıyla beraber yiyince tadı biraz acımtırak oluyor. Ekmek üstüne sürüp bol bol tükettim.

Bu peynirin en büyük özelliklerinden biri de hafif aroması ve sürülebilir olmasından ötürü hem tatlı hem de tuzlularla birlikte tüketilebiliyor olması.

Hakkında: Adını Fransa’nın Orne ilindeki Camembert kasabasından alan peynir, 18. yüzyıl sonlarından başlayarak Normandiya döneminde üretilmeye başlamıştır. İlk üretilmeye başladığından beri günlük inek sütüyle yapılmaktadır. Özellikle I. Dünya Savaşı sonrasında oldukça fazla tüketilen bir peynir türü olmuştur. Zamanla tüketme pratikliği ve lezzetiyle uluslararası bilinen peynirlerden biri olmuştur. Peynir sıcak havalarda Türkiye’deki Kaşar peyniri gibi erimektedir. Bu özelliğiyle peynir, Salvador Dali’nin ünlü 1931 tablosu Belleğin Azmi’nin ilham kaynağı olarak bilinmektedir. (tr.wikipedia)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.