Noodle ve Yemek Sosları: Bölüm 2

Uzak Dogu Yemek Soslari

Yaklaşık bir buçuk yıl önce Noodle yapmaya karar vermiştim. O günden bugüne kadar, değişkenlerin (noodle’ın cinsi, sos, sebze ve / veya et türü) çokluğu nedeniyle bir sürü deneme yaptım. Yaptığım bu yap-bozlar sırasında özellikle uzakdoğu soslarına ve genel olarak da yemek soslarına merak sardım. Her gittiğim markette sos reyonuna da bakar oldum. Biraz pahalı olmaları nedeniyle her seferinde yeni gördüğüm bir ya da iki sosu satın aldım. Eve gelir gelmez önce tadına baktım, ardından ne ile karıştıracağımı düşünüp aksiyona geçtim. Soslar konusunda daha önce, “Noodle Sosları: Bölüm 1” adında bir yazı yazmıştım. Bu yazıda da, o günden bugüne kadar noodle ve çeşitli yemeklerde kullandığım diğer soslardan ve nasıl kullandığımdan bahsedeceğim.

Noodle yaparken öğrendiğim en önemli şey, kullanacağınız sosları, baharatları, yaptığınız yemekte oluşturmak istediğiniz tada göre seçmek. Bir nevi sosları harmanlayarak ulaşmak istediğiniz tada göre “nötr”lemek. Bu yüzden genelde kullandığım sosları önce tadarak tuzlu, tatlı, ekşi, acı olarak baskın tatlarını aklıma yazıyorum. Ardından da, ulaşmak istediğim tada en uygun sosları oranlı bir şekilde yemeğe katıyorum. Tabi, her sosu ekledikten ve bir süre bekledikten sonra yemeğin tadına bakmayı da ihmal etmiyorum.

Sosları, baharatları birleştirerek bir tada ulaşmaya çalışmak çok eğlenceli. Son zamanlarda yemek yapmaya bu kadar sarmamın en büyük nedeni de bu…

Lee Kum Kee – Black Bean Garlic Sauce (Sarımsaklı Siyah Fasulye Sosu)

Lee Kum Kee - Black Bean Garlic Sauce

Oldukça tuzlu bir tadı var. Genelde noodle’ın tatlılığını kırmak ya da biraz daha lezzetlendirmek için kullanıyorum. Sevdiğiniz birkaç sebzeyi az yağda çevirip içinde denerseniz lezzetini ve tadını daha iyi anlayabilirsiniz.

Amoy – Plum Sauce (Erik Sosu)

Amoy - Plum Sauce

En sevdiğim soslardan biri. Tatlımsılığı hafif baskın tatlı-ekşi bir tadı var. Noodle’ı tatlandırmak, daha farklı bir lezzet katmak için kullanıyorum. Ya da duruma göre yemek yanı olarak, havuç, kabak, kırmızı biber ve köy biberlerini yağda çevirirken lezzetlerini arttırmak için kullanıyorum.

Lee Kum Kee – Chili Garlic Sauce (Acı Biber Sarımsak Sosu)

Lee Kum Kee - Chili Garlic Sauce

En çok kullandığım soslarımdan biri. Normalde keskin bir tadı var ama ya alıştığımdan ya da çok güzel olduğundan olacak, eklemezsem noodle’ın tadı bir farklı oluyor. Hem yemeğe güzel bir lezzet katıyor, hem de acımsılığı ne fazla, ne az, tam dozunda. Genelde noodle’a “son dengeleyici sos” olarak ekliyorum.

Heinz – Pimento Souce (Pimiento / Kiraz Biberi Sosu)

Heinz - Pimento Souce

Hayatımda yediğim en güzel acı soslardan biri. Pimiento ya da kiraz biberi denilen, 7-10 cm uzunluğunda ve 5-7 cm eninde yuvarlağımsı biberlerden yapılan bir sos. Keskin bir tadı olmasına rağmen, çoğu uzak doğu acı sosları gibi acısının kısa süreli ve ağızda bitiyor olması en sevdiğim özelliği. Noodle’ın acımsılığını arttırmak için “tadında” kullanıyorum. Ama illaki sofrada bulunuyor ve her şeyle tüketilebiliyor.

Kikkoman – Sukiyaki

Kikkoman - Sukiyaki

Soya sosunun daha tatlımsısı olarak tanımlıyorum. Noodle’da hiç denemedim. Genelde et, tavuk ya da sebzeler olmaya yakınken son sos olarak ekleyip karamelize olmasını bekliyorum.

Amoy – Teriaki

Amoy - Teriaki

Sukiyaki gibi soyanın tatlımsısı ama daha yoğun kıvamlısı olarak tanımlıyorum. Aynı sukiyaki gibi bunu da noodle da kullanmadım. Benzer bir şekilde yaptığım yemeğin son sosu olarak ekleyip karamelize olmasını bekliyorum. Oldukça lezzetli oluyor. Sukiyaki ile arasında çok fazla tat farkı bulamadım. Ama yoğunluk nedeniyle ikisi arasında Teriyaki’yi tercih ederim.

Pantai – Tamarind Paste (Demirhindi Macunu)

Pantai - Tamatind Paste

Osmanlıların meşhur Demirhindi şerbetini duyduktan ve taze olarak meyveye birkaç kez rastlayıp yedikten sonra “Demirhindi Macunu”nu görmüştüm. Ekşimsiliği fazla tatlı-ekşi yoğun bir sos. Sanırım bir iki kere noodle’a da kullandım. Ama daha çok yağ ile seyreltip salataların üzerine dökerek tüketmeyi sevdim. Salataya gerçekten farklı bir tat katıyor.

Bölüm 1’i okumak için tıklayın…

“Noodle ve Yemek Sosları: Bölüm 2” üzerine 5 yorum

  1. Merhaba yazilarinizi cok begendim ama bi sorum olucakti. Siyah fasulye sosunu nerden bulabilirim?

    1. Teşekkürler. Bu tarz ithal ürünlerini satan belirli noktalar var. Ben Ankara’da oturuyorum ve Panora’nın -1 katındaki dükkanda, Tunalı’da Erzincan Mandıra ya da Doğan Gıda, Cepa’daki Carrefour veya diğer alışveriş merkezlerinde bulunan ithal mal satan dükkanlarda bulunabiliyor. Ama en büyük sıkıntı her zaman bulunamıyor olmaları. Örneğin “yaş” olarak satılan Ramen’le sadece bir kez karşılaştım. 🙁

      Şimdiden afiyet olsun. 🙂

  2. Yazılarınız çok güzel fakat şunu merak ediyorum hazır nodleenin içimden çıkan baharat karışımından hangi baharatlar var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.