The Wrestler (Şampiyon)

TÜR: Dram, Spor. SÜRE: 109 Dk. ÜLKE: Amerika. YAPIM YILI: 2008. imdb: 7,9. rottentomatoes: %98.

İlişkilerinde başarısız olmuş, hayatta tek başına kalmış, yaşı geçmiş bir Amerikan Güreşçisinin yeniden hayata tutunma çabalarını konu alan Şampiyon, Mickey Rourke’un nefis performansıyla, oldukça güçlü bir spor drama filmi.

Konu

80’lerin en başarılı profesyonel güreşçilerinden biri olan Randy (Mickey Rourke), artık New Jersey civarındaki okul ve müsamere salonlarında dövüşerek geçinmeye çalışmaktadır. Yalnız, özel hayatında başarısız ve tek ailevi bağı olan kızıyla arası kopuk bir adamdır. Ringe çıkmanın heyecanı, dövüşün adrenalini ve kalan hayranlarının sevgisiyle hayata tutunur.

Hakkında

Senaryosunu Robert D. Siegel’in yazdığı Şampiyon’un yönetmen koltuğunda Darren Aronofsky oturuyor.

Galası Venedik Film Festivali’nde yapılan Şampiyon, ödül töreninde Altın Aslan’ın sahibi oldu.

Mickey Rourke, sergilediği performansla Altın Küre ve BAFTA başta olmak üzere 19 farklı ödül töreninde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

rottentomatoes’da %98 taze olarak değerlendirilen film, aynı zamanda sitenin en iyi 100 film listesinde 48. sırada yer alıyor.

6 milyon dolar bütçesi olan film 45 milyon dolar gişe hasılatı elde etti.

Ivır Zıvır

Filme daha gerçekçi bir hava vermek adına Mickey Rourke, (birçok Amerikan Güreşçisinin yaptığı gibi) gerçekten de yüzünü kesti.

Filmin mütevazı bütçesi nedeniyle, Axl Roses, filmin final maçında çalınan “Sweet Child O’ Mine” için para talep etmedi.

Filmde steroid satıcısı rolünde oynayan Scott Siegel, filmin yayınlanmasından birkaç ay sonra, steroid bulundurmak ve polise saldırmak suçuyla tutuklandı.

Ünlü Amerikan güreşçisi Roddy Piper, filmden o kadar çok etkilenmiş ki, film bittiğinde yerine çöküp kalmış ve ağlamaya başlamış.

Randy’nin et reyonunda çalıştığı sahne doğaçlama olarak çekildi. Yönetmen, Mickey Rourke’dan müşterilerin siparişlerini almasını istedi. Gerçek müşteriler gelip Mickey Rourke’a siparişlerini verirken kamera çekimdeydi. Güreşçilerin soyunma odalarındaki çekimler de aynı şekilde doğaçlama olarak yapıldı.

Randy karakteri için Darren Aronofsky’nin ilk ve tek tercihi Mickey Rourke’tu. Fakat stüdyo rolün Nicolas Cage’e verilmesi konusunda oldukça ısrar etti. Yönetmen tüm ısrarlara karşı gelmiş ve sonunda onun dediği oldu.

Aslında hikâye aynı zamanda Siyah Kuğ’uyu (Black Swan) da barındırıyordu. Fakat sonraları yönetmen, bir Amerikan güreşçisi ile bir balerinin, aynı film için “çok” olacağına karar verip, balerin bölümünü ayırmaya karar verdi.

Randy ve komşu çocuğun oynadığı oyun, Nintendo’nun WWF WrestleMania (1989) oyunu örnek alınarak film için, gerçekten de oynanabilir halde kodlandı.

Mickey Rourke, Şampiyon’daki performansıyla, oyunculuk kariyerinde ilk kez Oscar ve Altın Küre’ye aday gösterildi.

Filmin çekim planı 35 gündü, 5 günlük sarkmayla 40 günde bitirildi.

Filmde Andrew Anderson, Robbie E, Necro Butcher ve Nick Berk gibi birçok Amerikan Güreşçisi de rol alıyor.

Mark Margolis, Darren Aronofsky’nin tüm filmlerinde olduğu gibi bu filmde de rol aldı.

Randy “The Ram” Robinson’un filmdeki vanı Dodge Ram.

***Filmle İlgili İçerik / Spoiler Uyarısı***

Bir sahnede Cassidy strip clubdan çıkarken, başka bir çalışan, arkasından ayakkabılarını unuttuğunu söylüyor. Ringde ayakkabısını unutmak, Amerikan güreşçileri için, “paydos etmek” anlamında kullanılan bir yöntem.

Dip Not: 12 Haziran 2011’de yayımlandı, 30 Ocak 2015’de güncellendi.

“The Wrestler (Şampiyon)” üzerine 2 yorum

  1. Mickey Rourke cok farkli, mukemmel bir film. Ilk olarak avi izledim sonra kendime kizdim ikincisinde HD izledim:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.